Ubiegły rok Grupa Roca, światowy lider wyposażenia łazienkowego, pomimo pandemii koronawirusa może uznać za udany. Firma odrobiła bowiem straty w drugiej połowie roku i osiągnęła obroty na poziomie 1,68 mld euro. Po latach stałego wzrostu, jest to jednak wynik o 9,5% niższy niż uzyskany w 2019 roku, z uwagi na ogólnoświatowe spowolnienie gospodarki. Co ważne wskaźnik EBITDA wzrósł aż o 21%, osiągając wartość 306 mln euro. Przy czym skonsolidowany zysk sięgnął 60 mln euro, co oznacza spadek o 12%.
Na wynik netto Grupy Roca wpłynęła pandemia koronawirusa i związane z nią czasowe zamknięcie zakładów produkcyjnych w okresie jej eskalacji. W kilku krajach, a zwłaszcza w Hiszpanii, restrykcje spowodowały spowolnienie sprzedaży, przełamując utrzymujący się od 2014 roku trend trwałego wzrostu. Warto jednak podkreślić zwiększenie popytu w drugiej połowie roku, co pozwoliło na odrobienie strat. Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej na świecie, pozytywnie zaskoczyły wyniki działalności przedsiębiorstwa w Chinach, Niemczech, Austrii, Polsce i Szwajcarii, które częściowo zrekompensowały spadek sprzedaży w innych krajach. Na wyniki obrotów na rynkach BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) jako całości szczególnie wpłynęła również deprecjacja walut lokalnych (zwłaszcza w Brazylii i Rosji).
W 2020 roku Grupa Roca zrealizowała inwestycje o wartości 106 mln euro. Głównym celem było zwiększenie mocy produkcyjnych w zakładach ceramiki sanitarnej w Brazylii, Rosji i Chinach. Działania skupiały się także na rozwoju pozostałych centrów produkcyjnych i efektywnym wykorzystaniu zasobów w ramach strategii zrównoważonego rozwoju i przestrzeganiu Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (SDGs).
Albert Magrans, CEO Grupy Roca, podkreślił: „zaangażowanie, wysiłek i profesjonalizm całej kadry w kontekście wyjątkowych okoliczności i wielkich trudności”. Dodał także: „pomimo niekorzystnych warunków biznesowych po raz kolejny zadbaliśmy o niezbędne zasoby, aby nadal zwiększać wydajność i optymalizować zwrot z inwestycji, promując technologię, innowacje i transformację cyfrową oraz postęp w naszej strategii zrównoważonego rozwoju".
Kluczowe operacje strategiczne dla rozwoju Grupy zrealizowane zostały właśnie w 2020 roku. Z jednej strony firma przejęła 75% udziałów Royo Group, stając się tym samym jednym ze światowych liderów w branży mebli łazienkowych, z drugiej uruchomiła fabrykę ceramiki sanitarnej w północno-wschodniej Brazylii, co umożliwia sprawne działanie w tym regionie, a także wzmacnia jej pozycję w Ameryce Środkowej i Północnej. Co więcej, Roca niedawno przejęła również niemiecką firmę Sanit, jednego z wiodących europejskich dostawców systemów podtynkowych i elementów do montażu łazienek.
Wśród innych uchwał zatwierdzonych przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy Roca było powołanie na stanowisko niezależnej doradczyni, Guayente Sanmartín Gabas, obecnie dyrektor generalnej HP 3D MultiJet Fusion Printing business.
***
O Grupie Roca:
Grupa Roca jest firmą zajmującą się projektowaniem, produkcją i sprzedażą produktów wyposażenia wnętrz łazienkowych. Założona w 1917 roku łączy tradycję i wiedzę z pasją do innowacji i szacunkiem dla środowiska, w celu zaspokojenia potrzeb ludzi i przyczynienia się do poprawy dobrobytu społeczeństwa.
Kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju we wszystkich procesach produkcyjnych i pragnąc przyczynić się do zachowania dobrej kondycji planety dla przyszłych pokoleń, Grupa Roca wdrożyła tę filozofię w 170 krajach, w których prowadzi działalność (w 85 fabrykach) oraz przekazuje ją codziennie swoim ponad 24 000 pracowników.
Ta rodzinna grupa jest liderem rynku w Europie, Ameryce Łacińskiej, Indiach i Rosji. Jest również silnie obecna Chinach i pozostałych krajach Azji, na Bliskim Wschodzie, w Australii i Afryce, dzięki temu jest światowym liderem w swojej branży.
Link do strony artykułu: https://czta.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/grupa-roca-osiagnela-w-2020-roku-obrot-w-wysokosci-1-68-mld-euro-pomimo-pandemii